O CENU FEBIOFESTU SA UCHÁDZA AJ KRÁTKY SLOVENSKÝ FILM S ANNOU ŠIŠKOVOU A DUŠANOM JAMRICHOM

Nigérijčan Moses uniká so svojou rodinou cez ostnatý plot, Alena, huslistka v strednom veku musí dokázať svoje hráčske kvality, Baton, ktorý straší deti v zábavnom parku deti, túži byť slávny performer. Aj ich príbehy sa popasujú o hlavnú cenu 24. ročníka Medzinárodného festivalu filmových klubov Febiofest, ktorý sa v hlavnom meste uskutoční od 2. do 8. marca 2017. V súťažnej sekcii s názvom V strede Európy sa stretne 20 krátkych filmov zo Slovenska, Česka, Maďarska, Poľska a Rakúska. Kolekcia víťazných filmov následne poputuje do ďalších 10 slovenských miest, kde festival potrvá až do 7. apríla 2017.

Domácu kinematografiu budú vo festivalovej súťaži reprezentovať štyri krátke snímky. Spomedzi nim vyniká krátky hraný film Skúška. Anna Šišková v ňom stvárňuje 52-ročnú huslistku popredného slovenského orchestra, ktorú náhle predvolali na prehrávku. Vedenie chce preveriť jej hráčske kvality. Dôvod jej však neoznámili – ide o pokles výkonov, vek či osobné nesympatie? Pod režisérskou taktovkou Gregora Valentoviča si vo filme zahrali aj Dušan Jamrich, Roman Luknár a Ľuboš Kostelný.

Krátky dokumentárny film O sestre režisérky Barbory Sliepkovej je zas esejou o dospievajúcom dievčati, ktoré sa nedobrovoľne rozhodne izolovať od spoločnosti. Triptych režisérskej trojice Matúš Ryšan, Michal Ďuriš a Ondrej Hraška ukáže príbeh troch najlepších kamarátov, ktorí sa rozhodnú začať nový nezávislý život a nájdu si spolu bývanie. Každý z nich sa však musí vyrovnať so situáciou, ktorá ich donúti predčasne dospieť. Z domáceho animovaného filmu sa predstaví Chilli Martiny Mikušovej, film o vášni, agresivite a nedorozumeniach v partnerskom zväzku, inšpirované naivným umením, snami a nevedomím.

Ocenenie MFFK Febiofest, ktoré je ako jediné na slovenskej festivalovej scéne spojené s finančnou prémiou – a to 3000 EUR, udelí aj tento raz medzinárodná porota.

MFFK | 26. 2. 2017

Posted in Aktuality, ROK 2017.