O CENU FEBIOFESTU SA UCHÁDZA AJ KRÁTKY SLOVENSKÝ FILM S ANNOU ŠIŠKOVOU A DUŠANOM JAMRICHOM

Nigérijčan Moses uniká so svojou rodinou cez ostnatý plot, Alena, huslistka v strednom veku musí dokázať svoje hráčske kvality, Baton, ktorý straší deti v zábavnom parku deti, túži byť slávny performer. Aj ich príbehy sa popasujú o hlavnú cenu 24. ročníka Medzinárodného festivalu filmových klubov Febiofest, ktorý sa v hlavnom meste uskutoční od 2. do 8. marca 2017. V súťažnej sekcii s názvom V strede Európy sa stretne 20 krátkych filmov zo Slovenska, Česka, Maďarska, Poľska a Rakúska. Kolekcia víťazných filmov následne poputuje do ďalších 10 slovenských miest, kde festival potrvá až do 7. apríla 2017.

„Vo výbere nechýba vlastne nič, čo by dnes človek od filmu mohol čakať – v piatich alebo v dvadsiatich minútach. Široká škála tém, ktoré majú jedno spoločné – snahu zachytiť tápanie človeka v dnešnom komplikovanom svete, snahu porozumieť mu, ale aj byť naštvaný a kričať, keď treba,“ zhodnotil umelecký riaditeľ MFFK Febiofest Přemysl Martinek a kurátor súťaže, ktorý vyberal spomedzi stovky prihlásených snímok. „Krátky film bol a odjakživa je najslobodnejším filmovým formátom A táto sloboda bude panovať aj na festivalovom plátne Febiofestu,“ dodal.

Domácu kinematografiu budú vo festivalovej súťaži reprezentovať štyri krátke snímky. Spomedzi nim vyniká krátky hraný film Skúška. Anna Šišková v ňom stvárňuje 52-ročnú huslistku popredného slovenského orchestra, ktorú náhle predvolali na prehrávku. Vedenie chce preveriť jej hráčske kvality. Dôvod jej však neoznámili – ide o pokles výkonov, vek či osobné nesympatie? Akoby toho nebolo dosť, jej jediná dcéra sa nedávno odsťahovala k novému priateľovi a matka sa nevie zmieriť so samotou aj prichádzajúcou starobou. Pod režisérskou taktovkou Gregora Valentoviča si vo filme zahrali aj Dušan Jamrich, Roman Luknár a Ľuboš Kostelný.

Krátky dokumentárny film O sestre režisérky Barbory Sliepkovej je zas esejou o dospievajúcom dievčati, ktoré sa nedobrovoľne rozhodne izolovať od spoločnosti. Triptych režisérskej trojice Matúš Ryšan, Michal Ďuriš a Ondrej Hraška ukáže príbeh troch najlepších kamarátov, ktorí sa rozhodnú začať nový nezávislý život a nájdu si spolu bývanie. Každý z nich sa však musí vyrovnať so situáciou, ktorá ich donúti predčasne dospieť. Z domáceho animovaného filmu sa predstaví Chilli Martiny Mikušovej, film o vášni, agresivite a nedorozumeniach v partnerskom zväzku, inšpirované naivným umením, snami a nevedomím.

Ocenenie MFFK Febiofest, ktoré je ako jediné na slovenskej festivalovej scéne spojené s finančnou prémiou – a to 3000 EUR, udelí aj tento raz medzinárodná porota v zložení: slovenský režisér Miro Remo, maďarský režisér Gyula Nemec a poľský festivalový zástupca a filmár Krzysztof Sienkiewicz. A o víťazoch bude po prvýkrát na MFFK Febiofest rozhodovať aj špeciálna porota vybraná Medzinárodnou asociáciou filmových klubov, ktorej členovia sú slovenská dramaturgička filmových klubov Nina Šilanová a nemecká filmová kurátorka Christl Grunwald-Merz. Už tradične si jeden z filmov odnesie aj Cenu divákov.

V súťažnej kolekcii zaujme aj český krátky hraný film Černý dort režisérky Johany Švarcovej, ktorá si odniesla z minuloročného MFFK Febiofest Zvláštne uznanie poroty za krátku snímku Proces. Vo svojom aktuálnom absolventskom filme ukazuje veľkú rodinnú oslavu. Rodinná pohoda je však len veľkou hrou a na povrch vychádzajú nikdy nevypovedané, no tušené rodinné lži.

Z maďarskej kinematografie zas nemožno prehliadnuť Dialóg režiséra Gábora Fabriciusa, ktorý je držiteľom hlavného ocenenie Cannes Lions Festival. V krátkom filme, pripomínajúcom skôr humanitárny spot, spája príbeh Nigérijčana Mosesa, ktorý uniká so svojou rodinou cez vodu i po súši a východonemeckého páru, ktorý sa náhli smerom k horizontu za slobodou. Černosi a Nemci sa prepájajú v priestore a v čase, aby prekonali ostnatý drôt. Dialóg je tak trefnou reakciou na utečeneckú krízu a pripomína aj historickú stratu pamäti.

TRAILER K FILMU DIALÓG

Z Poľska prichádza na festivalové plátno jedinečná tragikomická snímka Kŕč žuvacieho svalu od režiséra Kordiana Kądzielu. Trojica uletených performerov sníva, že raz dobyje svet umenia,  no nateraz sa však musia zaoberať bežnejšími vecami. Igor sa živí ako fotograf akciových produktov do supermarketových letákov, Baton straší v zábavnom parku deti a Laura je účtovníčka vo firme spracúvajúcej elektroodpad.

TRAILER K FILMU KŔČ ŽUVACIEHO SVALU

Rakúsko bude v súťaži reprezentovať aj unikátna snímka Bremeno pamäti režiséra Alberta Meisla. Mladý muzikológ dostane za úlohu znovu získať vzácny notový zápis, a to ho neodvratne vrhne do dysfunkčnej sféry vplyvu jeho excentrického predchodcu.

Sekcia V strede Európy

Apokalypsa / Apokalipsa

hraný + experimentálny / Poľsko / Réžia: Justyna Mytnik

Temná rozprávka o samote. Susie and Maurice žijú spolu vo výškovej budove zamorenej surreálnymi holubmi.

Bardo

animovaný / Česko / Réžia: Marcela Drobná

Čo sa deje v mysli bytostí uväznených v kóme, dočasnej smrti, keď sa fyzické telo nachádza inde než myseľ a myseľ, neobmedzená telom, má náhle neohraničenú moc?

Bez hraníc / Grenzenlos

experimentálny / Rakúsko / Réžia: Veronika Abigail Beringer

Aké sú idylické dovolenkové destinácie z kritickej perspektívy? Čo sa skrýva za hranicami pohľadníc?

Bremeno pamäti / Die Last der Erinnerung

hraný / Rakúsko / Réžia: Albert Meisl

Mladý muzikológ dostane za úlohu znovu získať vzácny notový zápis, čo ho neodvratne vrhne do sféry vplyvu jeho excentrického predchodcu.

Černý dort

hraný / Česko / Réžia: Johana Švarcová

Rodinná oslava, rodinná pohoda, rodinné lži. Fotografie oživujú pamäť a pripomínajú zabudnuté. V domácom kozube totiž tlie nevyslovené tajomstvo.

Čočka

hraný / Česko / Réžia: Tereza Vejvodová

Pätnásťročný Jakub žije s mamou a mladším bratom na sídlisku. Za žiadnou cenu nechce prijať zmeny spôsobené nedávnym rozvodom rodičov.

Debut /Debiut

animovaný / Poľsko / Réžia: Katarzyna Kijek

Sebaironická komédia o problémoch s tvorivosťou. A pre každého, kto si vyskúšal tvorivé písanie, je to skutočný horor.

Dialóg

hraný / Maďarsko / Réžia: Gábor Fabricius

Nigérijčan Moses uniká so svojou rodinou cez vodu i po súši, východonemecký pár sa náhli smerom k horizontu. Dva paralelné príbehy, vytvárajúce úvahu o ľudskosti a strate pamäti.

Fuck the Cancer!

dokumentárny / Rakúsko / Réžia: Thomas Renoldner

Tento film občas bolí. A to fyzicky – keď sa ono neviditeľné, besniace monštrum a boj proti nemu podpíšu na tele: vychudnutá tvár, zmeny na koži spôsobené radiáciou.

Chilli

animovaný / Slovensko / Réžia: Martina Mikušová

Film o vášni, agresivite a nedorozumeniach v partnerskom zväzku, inšpirované naivným umením, hlbokými snami a nevedomím.

Kŕč žuvacieho svalu / Szczękościsk

hraný / Poľsko / Réžia: Kordian Kądziela

Členovia tria Szczękościsk, zameraného na performance art, snívajú o tom, že raz dobyjú svet umenia. Bohužiaľ, nateraz sa musia zaoberať bežnejšími vecami.

Non-Places: Beyond the Infinite

experimentálny / Maďarsko / Réžia: Péter Lichter

Esejistická koláž, ktorá prevracia obrazy diaľnic a odpočívadiel v ich okolí a zdôrazňuje tak prchavé motívy týchto „nemiest“.

O sestre

dokumentárny / Slovensko / Réžia: Barbora Sliepková

Dokumentárna esej o dospievajúcom dievčati vykresľuje svet očami mladého, inteligentného človeka, ktorý sa (nedobrovoľne) rozhodol izolovať sa.

Room

animovaný / Česko / Réžia: Jana Kristýna Nováčková

Žiadne pravidlá sa nestavajú do cesty egu. Zobrazenie symbolov vlastných myšlienok sa odohráva v priestore bez zaťaženia marginálnymi vnemami.

Skúška

hraný / Slovensko, Česko / Réžia: Gregor Valentovič

Alenu, 52-ročnú huslistku popredného slovenského orchestra, náhle predvolali na prehrávku, ktorá má preveriť jej hráčske kvality. Dôvod jej neoznámili.

Sojky

dokumentárny / Česko / Réžia: Karolína Čejková

Ako sa môže vyvinúť vzťah medzi otcom a dcérou? Dá sa film využiť ako autoterapia?

Stopa (p)o mne

experimentálny / Česko / Réžia: Simona Donovalová

Tento film bol nakrútený na dva rôzne nosiče – digitálne video a 16 mm film – a obrazy z oboch sa premietajú súčasne. Výsledok má byť zachytením stopy niečieho života.

Tri rozhovory o živote / Trzy rozmowy o życiu

dokumentárny / Poľsko / Réžia: Julia Staniszewska

Séria rozhovorov matky a dcéry. Matka je lekárka a praktizujúca katolíčka. Dcéra je ateistka a matka dvoch detí, počatých pomocou umelého oplodnenia.

Triptych

hraný / Slovensko / Réžia: Matúš Ryšan, Michal Ďuriš, Ondrej Hraška

Marek, Kubo a Ondro sú kamarátmi už dlho, a tak sa konečne rozhodnú nájsť si spolu bývanie.

Wartburg

dokumentárny / Maďarsko / Réžia: David Borbás

Dvaja otcovia rodín, ktorí prišli o zamestnanie a o všetky peniaze, sa rozhodnú, že najlepším riešením ich problémov bude vylúpenie pošty – s pomocou wartburga.

Publiku sa počas MFFK Febiofestu 2017 predstaví vyše 100 snímok v 10 sekciách: V strede Európy, Slovenská filmová krajina, Klubový film dnesZrkadlo minulosti, Novinky ASFK, Osobnosti klubového filmu, Klubový Jukebox, Filmový kabinet deťom, Kinoikon+ a Experimental.

SPOT MFFK FEBIOFEST 2017

Hlavným organizátorom MFFK Febiofest je Asociácia slovenských filmových klubov.

MFFK | 15. 2. 2017

Posted in Aktuality, ROK 2017.