SLOVENSKÁ FILMOVÁ KRAJINA S PREMIÉRAMI ZO SVETOVÝCH FESTIVALOV

SLOVENSKÁ FILMOVÁ KRAJINA S PREMIÉRAMI ZO SVETOVÝCH FESTIVALOV

25. ročník Medzinárodného festivalu filmových klubov Febiofest slávnostne otvorí 15. marca 2018 premiéra česko-slovenskej snímky Hmyz, nového a súčasne posledného filmu legendárneho umelca, ktorý svojou celoživotnou tvorbou ovplyvnil Tima Burtona či Davida Lyncha, jedného z najstarších stále tvoriacich filmárov sveta, 83-ročného režiséra Jana Švankmajera. MFFK Febiofest je prvou prehliadkou po svetovej premiére na prestížnom festivale v Rotterdame, kam Jan Švankmajer osobne zavíta uviesť svoju novinku.

Čierna komédia v hlavných úlohách s Kamilou Magálovou, Janom Budařom a Jiří Lábusom sleduje divadelných ochotníkov z malého mesta, ktorí skúšajú hru bratov Čapkovcov Zo života hmyzu. Režisér – Cvrček zrazu ubije pána Václava, milenca svojej ženy. Pán Kopřiva, hrajúci Parazita zas zožerie slečnu Jitku – Larvičku. A pánovi Borovičkovi sa podarí prevtelenie do chrobáka a nadobro opustí svoju ľudskú podobu. Životy obecných divadelníkov sa začínajú prelínať s osudmi ich divadelných postáv. Hmyz sa správa ako ľudia a ľudia ako hmyz. Jan Švankmajer, ktorý je pojmom nielen v krajinách bývalého Československa – napokon k vzniku filmu prispelo 300-tisíc dolármi prostredníctvom crowdfundingovej kampane takmer 3000 jeho fanúšikov z celého sveta – hovorí, že film je aj metaforou dnešnej civilizácie, ktorá sa čím ďalej tým viac podobá na mravenisko.

Aj ďalšie výborné príklady, ako sa slovenský film podieľa na tom najlepšom zo súčasnej európskej kinematografie, ukáže na plátne 25. ročník MFFK Febiofest v sekcii Slovenská filmová krajina. V premiérach ponúkne najnovšie diela z domácej hranej a dokumentárnej tvorby, z ktorých tri koprodukčné tituly sa zablysli svetovou premiérou na slávnych festivaloch v Rotterdame a Locarne.

Po medzinárodnej premiére na festivale v Rotterdame prichádza na MFFK Febiofest v domácej premiére belgicko-slovenský film Kvetinárstvo / La fleurière. Režisér Ruben Desiere vo svojom debute spája dokument a fikciu a pozoruje troch slovenských Rómov z Luníka IX. – Rasťa, Tomáša a Mižuho, ktorí odišli „do lepšieho“ – na „Západ“. Tam sa pokúšajú prežiť v anonymite okrajových štvrtí, ako súčasť sveta imigrantov, ktorí nebudujú nové predmestia Bruselu, ale vytvárajú vlastné, na mapách neviditeľné, mesto v meste. Ich skutočné sny a osudy aj ich každodenné hľadanie cesty k lepšiemu životu dostávajú rámec bláznivého príbehu o nápade prekopať sa k trezoru belgickej národnej banky cez tunel, ktorý sa začína v zadnej miestnosti miestneho kvetinárstva. Film, ktorý v novom svetle odkrýva svet prisťahovalcov a bez moralizovania a pátosu reflektuje témy, ktoré sa dnes dotýkajú každého Európana, príde do Bratislavy osobne uviesť jeho režisér.

Po pozitívnom prijatí na svetovej premiére na slávnom festivale v Locarne sa divákom na MFFK Febiofest v premiére predstaví nemecko-slovenský film Sloboda / Freedom. Režisér Jan Speckenbach, ktorý do Bratislavy osobne zavíta, v nej odkrýva aj tabuizovanú tému odchodu matky od muža a detí. Štyridsaťročná Nora to urobí a bez jediného slova. Vedie ju totiž neodolateľná sila – chce byť slobodná. Vo Viedni blúdi po múzeu, kde má sex s mladým mužom, a stopom sa naslepo odvezie do Bratislavy. Ešte prednedávnom bola bohatá a viedla pohodlný meštiacky život. Teraz si zmenila identitu, pracuje ako slúžka a spriatelí sa s mladou slovenskou striptérkou Etelou a jej mužom, kuchárom Tamásom v podaní slovenských hercov Andrey Szabovej a Ondreja Kovaľa.

V Slovenskej filmovej krajine nebudú chýbať ani nové domáce dokumentárne filmy. Až tri budú portrétmi osobností, ktoré zmenili tvár politického či kultúrneho života na Slovensku.

Medzi najočakávanejšie dokumenty roka bezpochyby patrí snímka o jednej z najrozporuplnejších postáv slovenského kultúrneho a spoločenského prostredia, ktorá je spojená s mnohými legendami a kontroverziami. Film Válek z dielne režiséra Patrika Lančariča sa snaží pátrať práve po koreňoch týchto sporov. Základným východiskom filmu je Válkov vnútorný rozpor – rozpor medzi Válkom básnikom a Válkom politikom. Vo filme vystupuje vyše dvadsiatka významných osobností slovenskej umeleckej scény, medzi nimi aj spisovatelia Ján Štrasser, Milan Šimečka, herci Milan Lasica, Milan Kňažko, výtvarníci Rudolf Sikora či Miroslav Cipár.

Jeden z režisérov, ktorého filmy dnes už možno zaradiť do zlatého fondu česko-slovenskej kinematografie, Dušan Trančík osobne uvedie svoj nový dokument Svetlé miesto, film o osobnostiach politického, kultúrneho a spoločenského života na moravsko-slovenskom pomedzí, kde sa začiatkom 20. storočia odohralo historické zblíženie Čechov a Slovákov.

Režisér Juraj Nvota spolu s Marianom Urbanom zas predstavia nový film Inde o živote a tuláka, väzňa, šermiara, fotografa, maliara, pútnika, akčného tvorcu, performera, hľadača radosti a slobody Alexa Mlynárčika v pohyblivých obrázkoch, fotografiách, živohrách a kontroverznostiach doby, v ktorej žil a žije.

Po minuloročnej premiére pilotného film televízneho cyklu Budujeme Slovensko: Cukrovar v Šuranoch, sa teraz na MFFK Febiofest premietne ďalší diel s názvom Zimný prístav. Režisérka Bibiana Beňová sa vracia k dunajským príbehom plným poetickej nostalgie, ktoré sa striedajú s príbehmi o zadrôtovanej socialistickej hranici, ktorej „ochrana“ stála nad ľudským životom. Film sa snaží skúmať aj premenlivosť významov najrôznejších hraníc: geografických, mentálnych, etických, estetických; limitov spoločenských aj osobných.

Febiofest tento rok vzdá v sekcii Slovenská filmová krajina Poctu Ferovi Liptákovi. Slovenská umelecká scéna pozná len málo výtvarníkov tak širokého záberu. Maliar, sochár, knižný ilustrátor, divadelný scénograf, filmový architekt, organizátor výstav, kurátor Fero Lipták pomohol realizovať všetky snímky Martina Šulíka: Nehu, Všetko čo mám rád, Záhradu, Orbis pictus, Slnečný štát, Cigána aj najnovšieho Tlmočníka. MFFK Febiofest za jeho aj režisérovej osobnej účasti uvedie snímku Cigán, ktorá získala Zvláštnu cenu poroty na festivale v Karlových Varoch aj šesť národných filmových cien Slnko v sieti.

MFFK | 12. 3. 2018

Posted in Aktuality, ROK 2018.