REGIÓNY

 

 

 

Za starých čias

Back Then

2021 PL 94 min

KATEGÓRIE         hraný

réžia: Kinga Debska

Marta je romantička a v škole si z nej všetci uťahujú. O izbu sa delí so sestrou Kasiou a starou mamou, ktorá vnučkám namiesto rozprávok rozpráva príbehy z povstania. Vo vedľajšej izbe bývajú rodičia Tadek a Elżbieta. On je vysokoškolsky vzdelaný muž, neustále ponižovaný systémom, a tajne závidí bohatému švagrovi. Ona vedie v práci odborový zväz Solidarita, túži po slobode a sníva, že sa konečne dostane preč z Poľska. Život celej rodiny sa obráti naruby, keď pred ich panelákom zaparkuje vysnívaný oranžový Fiat 126p.

 

 

 

 

Bratstvo

Brotherhood

2021 CZ, IT 97 min

KATEGÓRIE         dokumentárny

réžia: Francesco Montagner

Džabir, Usama a Useir sú traja mladí bosnianski bratia, ktorí vyrastajú v pastierskej rodine v tieni svojho otca Ibrahima, prísneho radikálneho islamského kazateľa. Keď Ibrahima odsúdia na dva roky väzenia za účasť vo vojne a terorizmus, traja bratia zrazu zostanú sami. Absencia otcových požiadaviek a prísnych príkazov im radikálne zmení život. Objavujú novonadobudnutú slobodu na neľahkej ceste k dospelosti. Ich odlišné povahy sa nám vyvíjajú pred očami a bratia sa dostávajú do vzájomného konfliktu, zároveň sa však zbližujú viac než kedykoľvek predtým. Bratstvo je intímnym skúmaním prechodu z mladosti do dospelosti, hľadania identity, nachádzania lásky a seba samého.

 

 

 

 

CEZ HRANICU

LA TRAVERSÉE

2021 FR, CZ, DE 80 min

KATEGÓRIE         animovaný

réžia: Florence Miailhe

Celovečerný animovaný film, sledujúci dramatické cesty súrodencov Kyony a jej brata Adriela, ktorí utekajú pred prenasledovaním z bližšie neidentifikovanej východoeurópskej krajiny. Príbeh o našej večnej snahe, s ktorou sme schopní riskovať vlastný život a pritom hľadať nový domov, v ktorom by sme mohli lepšie žiť. Na tejto ceste za nádejou ľudia prekonávajú najrôznejšie nebezpečenstvá a najnemožnejšie situácie. Poháňa ich vedomie, kým v skutočnosti sú, pred čím utekajú a v čo dúfajú. Nakoniec sa z takejto skúsenosti stáva príbeh, ktorý stojí za to znova a znova rozprávať.

 

 

 

 

Okupácia

Okupace

2021 CZ 98 min

KATEGÓRIE         hraný

réžia: Michal Nohejl

Jedna noc, jeden bar. Ospalý večierok hercov po predstavení naruší návšteva nepozvaného hosťa. Namol opitý ruský dôstojník prišiel predať kanister armádneho benzínu, lenže obchod sa zvrhne na preteky v pití vodky a Rus, zaujatý nielen pohľadnou Miladou, ale hlavne komickou zbabelosťou všetkých prítomných mužov, sa k odchodu nemá. Atmosféra hustne spolu s oblakmi cigaretového dymu, charaktery sa lámu, Rus sa skvele baví. Tak skvele, že nakoniec vytiahne zbraň… Večierok v rytme kozmickej psychedélie kultových Kill the Dandies! sa rozbieha viac, než je osadenstvu milé. Hra sa mení na pascu, hrdinovia v zbabelcov a zbabelci v hrdinov. A z okupovaného baru vedie iba jediná cesta: revolúcia! Po tejto pitke nikto nezostane ako predtým.

 

 

 

 

Skrotenie záhrady

Taming the Garden

2021 GE, 86 minút

KATEGÓRIE dokumentárny

réžia: Salomé Jashi

Mocný muž, ktorý je aj bývalým gruzínskym premiérom, si osvojil netradičnú záľubu. Zbiera storočné stromy pozdĺž pobrežia Gruzínska. Poverí svojich zamestnancov, aby ich vykorenili a priviezli do jeho súkromnej záhrady. Niektoré z týchto stromov sú vysoké ako 15-poschodové budovy. A aby sa presadil strom takýchto rozmerov, vyrúbu sa ďalšie stromy, preložia sa elektrické káble a sa vydláždia nové cesty...

 

 

Paríž, 13. obvod

Les Olympiades

2021 FR, 105

KATEGÓRIE         hraný

réžia: Jacques Audiard

Tri mladé ženy a jeden muž. Ich životy sa na chvíľu pretnú vo štvrti Les Olympiades, v parížskom 13. obvode. Výrečná a drzá Émilie pracuje v callcentre a privyrába si prenájmom voľnej izby. Nadviaže intímny vzťah so svojim novým atraktívnym nájomníkom Camillom. Toho ale priťahuje nedobytná Nora, ktorá zase trávi noci videorozhovormi s cam girl Amber.