Režisér Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk ako hosť MFF FEBIOFEST Bratislava a VFF

Vďaka spolupráci MFF FEBIOFEST Bratislava a Visegrad Film Forum privítame v marci v Bratislave ukrajinského režiséra Dmytra Sukholytkyy-Sobchuka. Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk, držiteľ nominácie Európskej filmovej akadémie za Objav roka 2022, je autorom niekoľkých krátkych filmov. Jeho najnovší krátky dokument Liturgia protitankových prekážok (2022) bol uvedený na prestížnych festivaloch ako IDFA, Toronto a Sundance. Jeho celovečerný debut Pamfir (2022) mal premiéru minulý rok v rámci Cannes Directors’ Fortnight.

Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk „Zdôraznenie osobitostí filmových postáv“

“Verím, že počas posledných 30 rokov ukrajinskej nezávislosti sme si osvojili túžby predchádzajúcich generácií: chceme sa oddeliť od imperiálneho sovietskeho vplyvu. Chceme sa pripojiť k veľkému demokratickému spoločenstvu EÚ. Od roku 2014 je táto túžba byť čo najviac oddelení od akejkoľvek ruskej prítomnosti čoraz zreteľnejšia.”

V roku 2013 absolvoval Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk Kyjevskú národnú univerzitu divadla, filmu a televízie Karpenko-Karyy. Počas štúdia na univerzite natočil niekoľko krátkych filmov, ktoré sa zúčastnili a získali ocenenia na rôznych medzinárodných festivaloch. Dmytro je účastníkom Berlinale Talents, Locarno Film Academy, je zakladateľom scenáristickej platformy Terrarium.

Dmytrov prvý študentský film Adolescence (2008) získal medzinárodnú cenu Arsenija a Andreja Tarkovských. Jeho bakalársky film The Beard (2012) bol súčasťou almanachu krátkych filmov UKRAJINA, ZBOHOM! a v roku 2012 bol zaradený do kolekcie najlepších krátkych filmov „Ukrajinskej novej vlny“.

V roku 2013 dokončil Dmytro dokumentárny film Krasna Malanka, ktorý bol zároveň jeho absolventským filmom. Film sledoval tých, ktorí pripravovali Malanka karneval. „Malanka je tradičný ukrajinský sviatok. Hovoria tomu aj karneval alebo bakchanália. Je to staroveký sviatok, ktorý siaha hlboko do karnevalovej kultúry, ktorú opísal Rabelais. Každý účastník si vyskúša špeciálnu masku, inú sociálnu rolu. V niektorých obciach je Malanka buď jednou z fašiangových postáv, alebo samotným karnevalom. Vchádza do každého domu v dedine. Ľudia predvádzajú scénku alebo spievajú koledy. Príprava zaberie veľa času. Každý si vyberie kostým podľa seba. Tu to celé pre mňa začína byť zaujímavé, pretože každý si vyberie kostým, ktorý odráža jeho predstavu o sebe a tento výber je zámerný. Malanka sa tradične spája so smrťou, no po smrti prichádza vzkriesenie. Samotný kult vychádza nielen z pohanských, ale aj kresťanských vzorov. Ale najviac ma zaujíma uvoľnenie energie počas Malanky - kolektívnej aj individuálnej.“ povedal Dmytro. Táto fascinácia ukrajinskej Malanky bola aj jednou z inšpirácií pre príbeh Dmytrovho celovečerného debutu Pamfir (2022).

Dmytro prvýkrát získal medzinárodnú pozornosť  svojim krátkym filmom Weighlifter (2018), ktorý sa vďaka víťazstvu ceny za najlepší krátky film na festivale v Angers mohol uchádzať o EFA nomináciu. Film, ktorý je príbehom o profesionálnom vzpierači Petrovi, pripravujúcom sa na významnú súťaž, získal aj Grand Prix Varšavského filmového festivalu za najlepší krátky film a niekoľko ďalších prestížnych ocenení.

“Pamfir je otec, ktorý  chce to najlepšie pre svoju rodinu a robí všetko možné aj nemožné, aby to dosiahol. V skutočnosti obetuje seba a svoje presvedčenie, aby jeho syn žil lepším životom. Čím viac budeme premýšľať o tom, kto sme a prečo sme na tejto vojnovej ceste, tým viac si uvedomíme, že základy tohto boja za slobodu neboli položené v priebehu posledných 10 alebo 30 rokov, ale v priebehu storočí. Zdá sa mi, že Pamfir je typický Ukrajinec, ktorý bojuje s ťažkou minulosťou o svoju budúcnosť. Ukrajina je jeho absolútnou identifikáciou. Jeho vzhľad je vlastne modernizovaný vzhľad Záporožského kozáka.”

S celovečerným debutom Pamfir sa Dmytro zúčastnil rezidencie Cinéfondation. Okrem Cannes’ Cinéfondation film Pamfir bol aj súčasťou TorinoFilmLab a MIDPOINT. Dmytro sa vrátil s dokončeným Pamfirom do Cannes. Pamfir (2022), ktorý rozpráva príbeh Zakarpatského obyvateľa, ktorý poruší zákon, aby pomohol svojej rodine, mal premiéru minulý rok v Cannes v rámci Directors' Fortnight. Po premiére v Cannes bol Pamfir súčasťou rôznych filmových festivalov, napr. Medzinárodný filmový festival v Káhire, Filmový festival v Turíne, IFFR alebo filmový festival v Karlových Varoch. Dmytro je tiež víťazom ceny Európskej filmovej akadémie za Európsky objav roka 2022.

“Keďže na Ukrajine zúri vojna, môžem si robiť plány len na 3-5 dní dopredu. Veci sa môžu zmeniť za sekundu: môže nastať výbuch v tesnej blízkosti, dokonca aj na mieste, ktoré sa zdá byť bezpečné. Chcem byť so svojou krajinou. Od 24. februára som na pár dní opustil Ukrajinu, len aby som dokončil postprodukciu Pamfiru. Je pre mňa dôležité byť tu teraz. Chápem, že práca filmového režiséra nie je taká silná ako napríklad know-how v taktickom boji. Ale aj tak si myslím, že ak by všetci ukrajinskí umelci zabití sovietskym režimom v 20. storočí prežili, vytvorili by nový smer pre našu identitu. Preto si myslím, že je dôležité zdokumentovať, čo sa práve deje. A robím to. Neviem, čo bude ďalej. Verím v naše víťazstvo. Čo sa týka mňa, robím všetko pre to, aby som pomohol svojej krajine.”

Dmytro zatiaľ, podobne ako mnohí iní ukrajinskí filmári, venuje svoj čas zachytávaniu konfliktu a v súčasnosti pripravuje viacero dokumentov, vrátane spolupráce s The New Yorker. „Naša ekonomická situácia nám neposkytuje veľa príležitostí na natáčanie hraných filmov, aspoň nie tak skoro. Musíme však prísť na to, ako ich vyrobiť,“ hovorí. Jeho najnovší krátky dokumentárny film Liturgia protitankových prekážok (2022) ukazuje, ako sochári vyrábajú protitankové prekážky vo svojich umeleckých dielňach. Film bol premietaný na rôznych festivaloch ako Sundance, IDFA, Toronto Film Festival a mnohých ďalších.